Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kermansh/public_html/config.php on line 3
پرسش های متدوال

پرسش های متدوال
 * استاندارد چيست ؟

استاندارد در لغت به معنی نظم و قاعده و قانون و مفاهيمی از اين قبيل است . اما معنی آن در ارتباط با مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران که مسئوليت قانونی تهيه و تدوين استانداردهای ملی را عهده دار می باشد ، عبارت است از : (تعيين و تدوين ويژگيهای لازم در توليد يک فرآورده و انجام يک خدمت با تبادل نظر و توافق جمعی صاحبان حق و نفع با روشهای مشخص شده)* استاندارد اجباري

توليدکنندگان و عرضه کنندگان اقلامی که اجرای استاندارد آنها به موجب قانون اجباری اعلام می گردد ، موظفند محصولات خود را منطبق با استاندارد ملی ذيربط توليد و عرضه نمايند .

*استاندارد تشويقي

براي محصولي كه بارعايت استاندارد ملی توليد مربوط اجباری نباشد ، پس از کسب مجوز از مؤسسه می توان از علامت استاندارد تشويقی استفاده نمود.*تدوين چگونه انجام مي شود ؟

با انتخاب موضوع پيشنهادی توسط افراد حقيقی و حقوقی جهت تدوين طبق استانداردهای بين المللی و معتبر از نظر موسسه استاندارد و تصويب آن توسط کميته برنامه ريزی موسسه، تدوين اقدام به دعوت از اساتيد دانشگاه، توليد کنندگان و در آن موضوع نموده و طی کميسيون اوليه و کميسيونهای فنی موضوع پيشنهادی طبق استاندارد انتخاب شده بررسی و در زمان تعيين شده پيش نويسی آن پس از تصويب در کميسيون نهايی برای طرح و کميته ملی به مديريت هماهنکی تدوين موسسه ارسال می گردد.
پس از تصويب پيش نويسی در کميته ملی و اصلاحات لازم را بر روی پيش انجام داده و با تهيه روی جلد به همراه دو ديسکت مربوطه برای مدير کل هماهنگی تدوين ارسال و پس از تعيين شماره استاندارد ملی يک نسخه از استاندارد مربوطه برای چاپ به اداره کل روابط عمومی و امور بين المللی موسسه ارسال می گردد. *علامت استاندارد ايران چیست؟

واحد های دارنده پروانه کاربرد علامت استاندارد ايران مجاز خواهند بود از علامت استاندارد ايران برای معرفی محصولات خود استفاده نمايند . عدم رعايت ويژگيهای استانداردهای اجباری مشمول پيگرد قانونی و ابطال پروانه کاربرد علامت استاندارد خواهد بود .

واحد های دارنده پروانه کاربرد علامت استاندارد ايران مجاز خواهند بود از علامت استاندارد ايران برای معرفی محصولات خود استفاده نمايند . عدم رعايت ويژگيهای استانداردهای اجباری مشمول پيگرد قانونی و ابطال پروانه کاربرد علامت استاندارد خواهد بود.


*سازمان ISO چیست؟

سازمان جهانی استاندارد ISO:سازمان جهانی برای استانداردسازیInternational Organization for Standardization موسوم به (ISO) در سال ۱۹۴۶ با هدف تسهیل تبادل کالاها و خدمات در سطح جهانی به وسیله تدوین استانداردهای جهانی ایجاد شد.
ISOیک سازمان غیردولتی است که مقر اصلی ان در شهر «ژنو» کشور «سوئیس» می‌باشد، بزرگترین سازمان تدوین و منتشرکننده استانداردهای جهانی محسوب می‌گردد.
این سازمان مرکب از سازمان‌های استاندارد ملی ۱۶۱ کشور جهان است که هر یک وظیفه نمایندگی کشور خود را به عهده دارند. این اعضا به ۳ گروهMember bodyاعضای اصلی، Subscriber memberامضاکننده و Correspondent member ناظر تقسیم می شوند. تعداد اعضای اصلی ۱۰۷ کشور تعداد اعضای امضا کننده ۱۱ کشور و تعداد اعضای ناظر ۴۳ کشور است.
تدوین استانداردها توسط کمیته‌های فنیTechnical Committee صورت می‌گیرد و هر کمیته مرکب از نمایندگانی از کشورهای مختلف بوده کهدارای حق رأی می‌باشد و هر کمیته دارای یک رییس است که از میان کشورهای عضو انتخاب می‌شوند. تصویب هر استاندارد بارأیحداقل ۷۵% اعضا به تصویب می‌رسد.
از آنجا که سرواژه سازمان جهانی استاندارد در زبان‌های مختلف متفاوت است، برای مثال در زبان انگلیسی IOSو در زبان فرانسه OINمی‌شد، به منظور یکسان کردن نام آن در سراسر جهان این سازمان به نام ISO خوانده می‌شود.

مهمترین استانداردهای اروپایی و استانداردهای جهانی ISO کدام استانداردها هستند؟

✔ISO 9001 : سیستم مدیریت کیفیت
✔ISO 14001 : سیستم مدیریت کیفیت زیست محیطی
✔OHSAS 18001 : سیستم مدیریت ایمنی شغلی
✔ISO 22000 : سیستم مدیریت کیفیت بهداشت و ایمنی مواد غذایی
✔ISO 27001 : سیستم مدیریت امنیت اطلاعات
✔ISO 10002 : سیستم مدیریت بازخورد شکایات مشتریان
✔ISO 10004 : سیستم مدیریت بازخورد رضایت مشتریان
✔ISO سیستم مدیریت کیفیت در زمینه مسئولیت اجتماعی : 26000
✔ISO سیستم مدیریت کیفیت در زمینه جوش : 3834
✔ISO/TS سیستم مدیریت کیفیت در صنایع خودرو : 16949
✔ISO/TS سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت گاز پتروشیمی : 29001
✔ISO سیستم مدیریت کیفیت در زمینه آموزش : 10015
✔ISO سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاههای آزمون : 17025
✔ISO سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاههای پزشکی : 15189

✔ISO سیستم مدیریت کیفیت در زمینه ارزشگذاری برند : 10668
✔ISO سیستم مدیریت ریسک پذیری : 31000
✔ISO سیستم مدیریت انرژی : 50001
✔ISO سیستم مدیریت در تکنولوژی اطلاعات : 20000
✔HACCP : تجزیه و تحلیل خطر و کنترل نقاط بحرانی
✔GMP : روش های خوب ساخت در حوزه های مواد غذایی ، دارویی

✔HSE : ایمنی و بهداشت حرفه ای
✔IMS : سیستم مدیریت کیفیت یکپارچه
✔CE : مجوز صادرات محصول به اروپا
✔FDA : مجوز صنایع غذا و دارو آمریکا
✔HALAL : نشان غذای حلال
✔BRC : سیستم مدیریت غذای سالم مربوط به کشور انگلستان
✔SFBB : غذای سالم ، کسب و کار بهتر ، مخصوص رستورانها و فست فودها
✔IWA استاندراد مراکز درمانی : 1
✔IWA استاندارد مراکز آموزشی :

✔ISO استاندارد صنعت چاپ : 14298
✔ISO استاندارد تکنولوژی گرافیک و رنگ : 2846
✔ISO استاندارد چرم : 14268
✔ISO استاندارد نشریات و مجلات : 9707
✔ISO استاندارد طلا : 10713

✔ISO سیستم مدیریت انرژی : 50001
✔ISO ایزو ساختمان و طراحی داخلی : 1681
✔ISO استاندارد شرکتهای پیمانکاری راه و ساختمان : 388
✔ISO 2848 : استاندارد شرکتهای پیمانکاری راه و ساختمان
✔ISO 13569 : استانداردهای موسسات مالی
✔ISO 21827 : استانداردهای امنیت اطلاعات
✔ISO 18513 : استانداردهای صنعت توریسم و هتل
✔ISO 22301 : استاندارد امن