برگزاری نشست بررسی مسائل تجارت و صادرات عراق با حضور مدیر کل استاندارد استان کرمانشاهبه گزارش روابط اداره کل استاندارد استان کرمانشاه،  نشست بررسی مسائل تجارت و صادرات عراق با حضور مدیر کل استاندارد استان کرمانشاه، رایزن بازرگانی ایران در عراق، و همچنین تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی استان در سالن جلسات اتاق بازرگاني و صنايع و معادن استان كرمانشاه برگزار گردید.
در ابتدای این جلسه ابراهیم رضازاده رایزن بازرگانی ایران در عراق به سهم قابل توجه کشور عراق در صادرات ایران اشاره کرد و گفت: ۱۷ تا ۲۰ درصد یعنی معادل یک پنجم صادراتی که از کشورمان صورت می‌گیرد به کشور عراق است، که سه برابر صادرات کشور به چهار قاره غیر آسیایی است.
رایزن بازرگانی ایران در عراق با اشاره به اینکه امروز شرایط برای حضور ایران در بازار عراق فراهم است و مردم این کشور به خرید کالاهای ایرانی تمایل دارند،  اظهار کرد: ما هم برای حضور بیشتر در این بازار برنامه‌هایی از جمله ایجاد مراکز تجاری در سلیمانیه، نجف، بغداد، اربیل و بصره، ایجاد شعب سازمان توسعه تجارت در اربیل و بصره، تأسیس فروشگاه‌های عرضه مستقیم کالا در بغداد و سلیمانیه، فعال‌سازی بیشتر اتاق مشترک ایران و عراق، فعال‌سازی شبکه بانکی برای تجارت رسمی، رونق حمل یکسره، سرمایه‌گذاری مشترک صنعتی در عراق و ... داریم.
در ادامه جلسه محمودرضا نیازی مدیر کل استاندارد استان کرمانشاه گفت: خوشبختانه روابط تجاری ایران با عراق طی 12 سال اخیر رشد قابل توجهی داشته و در حال حاضر کشور عراق یکی از بهترین بازارهای صادراتی کشورمان به‌حساب می‌آید.
ایشان در ادامه ضمن تشریح خدمت‌رسانی اداره کل استاندارد استان کرمانشاه در بحث صادرات و واردات، گفت: به‌طور میانگین ۶۵ درصد کل کالاهای صادراتی از مبادی رسمی استان کرمانشاه مشمول مقررات استاندارد اجباری می‌باشد که با نظارت اداره کل استاندارد کرمانشاه صادر می‌گردد، لذا به‌منظور صدور کالاهای با کیفیت و جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب، اداره کل استاندارد کرمانشاه با ایجاد ادارات و نمایندگی در مبادی مذکور مستقر و علاوه بر نمونه‌برداری تصادفی از کلیه کالاهای تحت نظارت، هم‌زمان مستندات مربوط به مجوزهای استاندارد در مبادی خروجی گمرکات رصد می‌شود و تنها در صورت انطباق کالا با استانداردهای مورد قبول، مجوز صادرات یا واردات آن‌ها را صادر می‌نماید.
نیازی افزود: خوشبختانه پیرو تفاهم‌نامه منعقده بین سازمان ملی استاندارد ایران و استاندارد عراق، استانداردهای ملی ایران برای اکثر کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران، از سوی کشور عراق پذیرفته شده است که این امر باعث شده تقاضای خرید کالاهای دارای نشان ملی استاندارد ایران، از سوی اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق با استقبال خوبی مواجه گردد.
وی همچنین در خصوص مرجوع شدن برخی از فرآورده‌های صادراتی  به عراق از مرز پرویزخان در سال 94 از رایزن بازرگانی ایران در بغداد درخواست نمود که در راستای حمایت از کالاهای با نشان و برند استاندارد، طرف عراقی دلایل مرجوع نمودن اینگونه کالاها را، به همراه مستندات مربوطه از جمله نتایج آزمایشگاه به همراه محموله عودتی جهت بررسی  به این اداره کل ارسال نماید.