Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kermansh/public_html/config.php on line 3
تدوین سالانه 3500 استاندارد جدید در کشور

تدوین سالانه 3500 استاندارد جدید در کشوربه گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد کرمانشاه و به نقل خبرگزاری فارس از کرمانشاه، علی اباذری پیش از ظهر امروز در سمینار هم‌اندیشی تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی در کرمانشاه اظهار کرد: استاندارد مقوله‌ای دیرپا و همزاد بشر است.
وی توجه به مقوله استانداردسازی به شکل امروز را مربوط به آغاز مکانیزم تولید انبوه دانست و افزود: در ایران استانداردسازی از حدود 90 سال گذشته شکل گرفت.
معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه حدود 27 هزار سند ملی استاندارد از سوی سازمان ملی استاندارد در بخش‌های مختلف تدوین شده است، افزود: بخشی از استانداردهایی که نیاز به تجدیدنظر داشته باشند سالانه با توجه به آخرین دست‌یافته‌های پژوهشگران ایرانی و یا کشورهای پیشرفته به‌روز می‌شوند.
وی بیان داشت: در حوزه بازرسی و نظارت نیز حدود 300 هزار واحد صنفی و صنعتی در کشور و 200 هزار اظهارنامه صادراتی و وارداتی توسط این سازمان پایش و رصد می‌شوند.
معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران انگ‌گذاری 10 هزار نمونه از فلزات گرانبها در طول سال را از دیگر اقدامات سازمان ملی استاندارد عنوان کرد.
اباذری ادامه داد: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهور و در راستای رویکردهای سازمان ملی استاندارد اقدامات فوق کافی نبوده و باید حرکت‌های جدیدی را در حوزه استاندارد آغاز کرد.
وی از دو راهبرد اصلی برای حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... کشور نام برد و گفت: با به‌کارگیری این راهکارها می‌توان از پس مشکلات موجود برآمد.
معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران یکی از این راهکارها را مربوط به بعد سیاست‌گذاری دانست و بیان داشت: در حوزه تکنیکال باید استانداردها را به خدمت گرفت.
اباذری تصریح کرد: واحدهای تولیدی در کشور باید به این باور برسند که دیگر برای یک محدوده جغرافیایی محدود کار نمی‌کنند و برای تضمین بقای واحدهای تولیدی به فراتر از مرزها و پرداختن به استانداردها فکر کند.
این مسئول متذکر شد: دیر یا زود ایران نیز به جرگه کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی می‌پیوندد و دیگر با نظام‌های تعرفه‌ای، حقوق گمرکی و... نمی‌توان بازرگانی جهانی را مدیریت کرد.
وی بیان داشت: برای حضور در عرصه‌ها و بازارهای جهانی باید به‌دنبال نظام‌های غیرتعرفه‌ای بود که استاندارد یکی از این نظام‌هاست.
معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران به آمار مقالات ارائه شده از سوی محققان ایرانی اشاره کرد و گفت: افتخار می‌کنیم که 30 هزار مقاله را در  ISI از ایرانیان داریم، اما این مقالات چقدر تجاری‌سازی شده و تاثیرگذار بوده‌اند و در زمینه استاندارد که نیاز کشور است فعالیت نمی‌کنند.
اباذری به پیشینه استان کرمانشاه در زمینه استاندارد اشاره‌ای داشت و خاطرنشان کرد: نخستین خشت‌های استاندارد پس از زمان غارنشینی و روز آوردن ایرانیان به شهر و روستانشینی مربوط به کرمانشاه است.
وی ادامه داد: کرمانشاه در سالیان سال از قطب‌های اقتصادی و تولید غلات و یکی از مبادی ورودی مهم کشور بوده و با وجود ظرفیت و پتانسیل بالای اساتید و همکاران اداره‌کل استاندارد باید سالانه 500 تا 700 استاندارد را در دستور کار قرار دهند.
معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران یادآور شد: بیشترین استانداردهای ملی در کشورهای 15گانه همسایه متعلق به ایران است.
اباذری بیان داشت: بخش‌های نوظهوری در کشور ایجاد شده که نیازمند تدوین استاندارد است و باید برای آنها استاندارد‌هایی تدوین کرد.