Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kermansh/public_html/config.php on line 3
مشاور عالی رییس سازمان ملی استاندارد: طرح تحول نظام استانداردسازی کشور از سال آینده کلید می‌خورد

مشاور عالی رییس سازمان ملی استاندارد: طرح تحول نظام استانداردسازی کشور از سال آینده کلید می‌خوردبه گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد کرمانشاه و به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر جهانبخش سنجابی در همایش روز ملی استاندارد که امروز (19 مهرماه) در محل اداره کل استاندارد استان کرمانشاه برگزار شد مصرف کننده، نظام تولید کالا و خدمات، توزیع کننده و حاکمیت را چهار رکن نظام استانداردسازی در هر کشور عنوان کرد و افزود: این چهار حلقه در ارتباط با هم و با همکاری یکدیگر می‌توانند نظام استانداردسازی موفقی را ایجاد کنند.  
وی به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: در این سیاست‌ها هیچ موضوعی به اندازه استانداردسازی مد نظر مقام معظم رهبری نبوده است و شاهد آن تاکید بندهای مختلف این سیاست‌های ابلاغی به موضوع استاندارد و بویژه بند 24 آن است که مختص مسئله استاندارد است و گسترش پوشش استاندارد را برای همه محصولات داخلی خواستار شده است.  
سنجابی هدف از ابلاغ این بند از سیاست‌ها را که گسترش استاندارد در همه محصولات داخلی را خواستار شده ارتقا تولید، توانمندسازی صنایع داخلی، تقویت گرایش به خرید محصولات داخلی و کاهش وابستگی عنوان کرد.
رییس پژوهشگاه استاندارد ایران افزود: در راستای ابلاغ این سیاست‌ها در پژوهشگاه به دنبال این مسئله رفتیم که چه تعداد کالا و خدمات در کشور وجود دارد و چه تعداد از آنها در عمر 90 ساله آغاز به کار سازمان ملی استاندارد استانداردسازی شده است.  
وی افزود: با بررسی‌های انجام شده به لیست 8 هزار تایی کالا و خدمات در کشور رسیدیم و این تعداد در حالی است که تنها 800 کالا و خدمات مشمول استاندارد اجباری هستند.  
سنجابی اظهار کرد: این میزان 10 درصد کالاها را تشکیل می‌دهد و 90 درصد از کالاها هنوز استانداردسازی نشده و این عدد نشان می‌دهد که برآورده کردن انتظارات حاکمیت از رویکرد استاندارد اجباری امکان پذیر نیست.  
وی اظهار کرد: در همین راستا تدوین طرح تحول نظام استانداردسازی در کشور در دستور کار قرار گرفت و رویکرد طرح این است که به جای استاندارد اجباری رویکرد "هر تولید و هر خدمت یک پیوست استاندارد" جایگزین شود.  
سنجابی شروع طرح را از ابتدای سال آینده عنوان کرد و افزود: مدت اجرای طرح پنج ساله و در طول برنامه ششم توسعه اجرایی خواهد شد و امیدواریم با اجرای درست آن تا پایان برنامه ششم توسعه هیچ کالا و خدمات بدون استانداردی در کشور نداشته باشیم.  
وی با بیان اینکه نظام استانداردسازی ایران 20 سال از دنیا عقب مانده است، گفت: این واقعیتی است که باید بپذیریم و علت آن فراهم نبودن برخی بسترها بوده است و تلاش داریم با طرح تحول نظام استانداردسازی طی پنج سال آینده این عقب افتادگی را جبران کنیم.
 مشاور عالی رییس سازمان ملی استاندارد افزود: از جمله راهکارها در جهت اجرایی کردن این طرح چابک سازی سازمان ملی استاندارد، نظارت، پایش و تایید با هدف ارتقا کیفیت محصول به جای دخالت مستقیم و جایگزینی رویکرد جدید استانداردسازی به جای استاندارد اجباری است.  
سنجابی خاطرنشان کرد: در نظام قدیم استانداردسازی، مصرف کننده کاملا غیر فعال بود اما در نظام جدید با پیگیری جدی حقوق مصرف کننده، مصرف کننده عملا فعال می‌شود و حق او را قانون حمایت از مصرف کننده، قانون ارتقا کیفیت خودرو و قانون ارتقا جایگاه استاندارد از تولید کننده می‌گیرد.  
وی افزود: در این رویکرد و نظام جدید استاندارد از آنجا که مصرف کننده در زمینه توجه به استاندارد و ممانعت از خرید کالای فاقد علامت استاندارد فعال می‌شود تولید کننده ناگزیر است کالای خود را بر اساس استانداردهای موجود تولید کند و سعی می‌کند هیچ وقت از چرخه استاندارد خارج نشود و یک نوع خود اظهاری در بحث استاندارد ایجاد می‌شود.  
رییس پژوهشگاه استاندارد ایران اظهار کرد: کشورهای توسعه یافته به این حد از نظام استانداردسازی رسیده‌اند و مشاهده می‌کنیم هر از چندگاهی شرکت های بزرگ تولید کننده در صورت وجود کوچکترین نقص در محصول خود، فراخوان جمع آوری آن را می‌دهند زیرا می‌دانند کوچکترین تخطی از استاندارد می‌تواند برند آنها را دچار چالش کند.